facebook

Korzystanie ze strony jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzytenie plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.ZamknijSzczegóły

Seminaria Odnowy Wiary spotkanie 1

Seminaria Odnowy Wiary - spotkanie IPROWADZĄCY O. MAREK SKIBA OMITemat spotkania: Miłość Boża. Sens.

Bóg kocha mnie za darmo.

Medytacja 1 - Rdz 1, 1-5 : ŚWIATŁOŚĆ

Jaka cenna jest światłość! O ileż trudniejsze i bardziej smutne byłoby życie ludzkie na ziemi, gdyby panowała nieustanna ciemność.

Rozważyć: jak cenne jest ludzkie oko, które widzi i zapamiętuje. Widzi wszystko, gdzie spojrzy i zapamiętuje tak dobro, jak i zło. Trwale je koduje. Oko ludzkie jest światłością człowieka. Czy jednak moje oko jest światłością we mnie?

MODLITWA: Ojcze! Co znaczy: mieć światłość wewnętrzną?Medytacja 2 - Rdz 1, 6-8 : NIEBO

Bóg stworzył dla mnie niebo. Ono naprawdę istnieje. Ten dom świętych. Rzeczywistość mojego przeznaczenia. Cel mojego ziemskiego życia. Wieczna szczęśliwość: bez chorób, bez bólu, bez lęku i złości.

Rozważyć: dobroć i mądrość Pana Boga, który pomyślał o cudownej przyszłości dla mnie. Fakt bowiem, że istnieję – przekonuje mnie, że niebo jest właśnie dla mnie.

MODLITWA: Ojcze! Ucz mnie żyć pragnieniem nieba. AmenMedytacja 3 - Rdz 1, 9-13 : ZIEMIA

Czym byłoby życie na Ziemi bez lądu stałego? Byłoby wiecznym niebezpieczeństwem. Ciągłą morską chorobą. Czy w ogóle mogłoby istnieć? Jak ograniczony byłby człowiek w możliwościach rozwoju i samorealizacji.

Rozważyć: jak wielkim darem Boga dla człowieka jest ląd suchy, ziemia – ze swoją różnorodnością oraz barwnością drzew, krzewów, traw i przepięknych kwiatów. To Matka – Żywicielka. Nosi mnie i żywi. Jak znam Matkę-Ziemię? Czy jej słucham? Czy szanuję?
Medytacja 4 - Rdz 1, 14-19 : CIAŁA NIEBIESKIE

Jak wielki jest Pan Bóg jeżeli uczynił potężne słońce i księżyc i gwiazdy. Następują po sobie dnie i noce, kolejno – pory roku. Nasz układ planetarny kręci się wokół słońca, a niezbadana ilość galaktyk rozszerza się z zawrotną prędkością uciekając niejako od siebie – i nic się nie rozpada. Wszystko cudownie funkcjonuje!

Rozważyć: kimże jest właściwie Bóg?! Potężny Stwórca ciał niebieskich wobec których człowiek wydaje się tak mały. A miłość Jego większa od Jego potęgi …

MODLITWA: Ojcze! Zburz we mnie karykaturę mojego wyobrażenia o Tobie.Medytacja 5 - Rdz 1, 20-23 : PŁYWAJĄCE ISTOTY ŻYWE I PTACTWO SKRZYDLATE

Zobaczyć piękno stworzonego dotąd świata, ale bez jakiejkolwiek istoty żywej. Jakże smutny byłby świat bez stworzeń wodnych i krzykliwego ptactwa.

Podziwiać pomysłowość Pana Boga, który nie miał żadnego wzorca. Wszystko uczynił sam, z Siebie. Zobaczyć, jak wielkiej pracy dokonuje Bóg, aby świat był choć trochę radośniejszy. Nie podziwiać piękna stworzeń dla nich samych, ale całą wdzięczność skierować ku Bogu – Stwórcy.

MODLITWA: Ojcze! Jak dobroć Twoja nieskończona odbija się w pięknie stworzeń.Medytacja 6 - Rdz 1, 24n : BYDŁO, ZWIERZĘTA DZIKIE I PEŁZAJĄCE

Rozważyć: jak cudowną pełnię stanowi wszelkie stworzenie. Jak niczego nie brakuje, ani nie jest za dużo. Jak wszystko się dopełnia i uzupełnia. Jak jest dopracowane i przemyślane. Jak wszelkie nierozumne stworzenie na swój – właściwy sobie – sposób, chwali swego Stwórcę.

Zobaczyć jak całe powołane do istnienia stworzenie wielbi Boga – Stwórcę za Jego Dobroć i Wszechmoc. Jak uznaje Boga – samym swoim istnieniem – za jedynego Władcę i Pana, zgodnie z prawdą.

MODLITWA: Ojcze! Wywyższam Cię i błogosławię, jako Stwórcę i Władcę wraz z całym stworzeniem i w jego imieniu.Medytacja 7 - Rdz 1, 26nn : CZŁOWIEK (Obraz Boży; Mężczyzna i Mężyna)

Rozważyć: jak niepojęta jest przepaść pomiędzy wszelkim Bożym stworzeniem, a człowiekiem, którego Bóg stworzył na swój obraz i podobieństwo. Człowieka – jako jedyne stworzenie dla Siebie Samego. Uczynił Bóg człowieka na początku kimś ściśle i nierozerwalnie związanym ze Sobą Samym. Od początku do końca.

Bóg dał człowiekowi duszę rozumną i wolną. Mam duszę! Ciało na nic się nie przyda. Jaki jest stan mojej duszy? Jest nieśmiertelna, a jednak pytam: jest żywa – tzn. czuwa, modli się; czy jest śpiąca – tzn. leniwa, obojętna; a może jest martwa – tzn. cuchnie grzechem, ma upodobanie w złym?

Tymczasem rozważyć piękno Człowieka w jego życiu wewnętrznym, tajemnym, mistycznym. Pozostać samemu, wejść w siebie, wyjść innym.

MODLITWA: Ojcze! Utworzyłeś mi duszę i odtąd zawsze mogę przebywać w Tobie, a Ty we mnie. Ojcze, stworzyłeś mnie cudownie!

(Uwaga: jedną medytację rozważać przez 5 dni)

Wydarzenia
Stowarzyszenie Towarzystwa Maryi Niepokalanej, Osła 112, 59-706 Gromadka